Yaz İçin Klima Kullanım İpuçları

Yaz İçin Klima Kullanım İpuçları

Daha az maliyet ve sizi serinletmek için klimada bazı yaz önerileri mi arıyorsunuz? Klimalar, Mersin’in sıcak yaz aylarında serin kalmak için mükemmel bir yoldur, ancak şişirilmiş bir elektrik faturasıyla birlikte gelirler.

Düşük faturalarla evinizi nasıl serin tutabilirsiniz? İşte klima kullanımı için en iyi yaz ayı ipuçları;

Yaz mevsimi başlamadan önce klimanızın iyi durumda olmasını sağlayın

Klima üniteleri çok fazla toz, alerjen ve döküntü çeker ve düzenli olarak temizlenmezse en iyi şekilde performans göstermezler. Klimanız, alanı serin tutmak için daha fazla çalışmaya başlar, bu da aşınma ve yıpranmayı artırır. Kirli klima üniteleri de sağlık için tehlike arz edebilir. Klimanızı temizlemek, filtreleri değiştirmek ve tamiratı yapmak Mevsim Klima Servisi gibi uzmanları arayabilirsiniz.

Geceleri Klimayı Kapatın

Yazın en yüksek noktasında klimanızın bütün gece çalışmasını sağlamak cazip gelebilir. Ancak, hava genellikle geceleri daha soğuktur ve pencerelerinizi açık bırakarak her türlü esintiden yararlanabilirsiniz. Pencerelerinizi açık tutmaktan hoşlanmıyorsanız, bir tavan fanı veya ayakta duran bir fan işinizi görebilir. Alternatif olarak, klima ünitenizin sıcaklığını gece birkaç derece artırabilirsiniz.

Hava Kaçış Yollarını Azaltın

Alanınızın soğuması çok uzun sürüyor mu? Soğuk havanın çatlaklardan veya kapı ve pencereler gibi açıklıklardan sızıyor olabilir. Bir odayı soğuturken kapıları ve pencereleri kapalı tutmak kesinlikle size yardımcı olur, çatlakları ve boşlukları kontrol etmeniz ve bunları mühürlemeniz gerekir. Klima kanallarına yalıtım da ekleyebilirsiniz.

Doğru Klima Tercihi Yapın

Üst derecede soğutma sağlayacak bir klima ünitesi ararken, daha büyük her zaman daha iyi değildir. Klima ne kadar güçlü olursa, enerji tüketimi o kadar yüksek olur. İhtiyaçlarınıza uygun boyutta bir ünite almanızı sağlamak için ihtiyaçlarınızı önceden düşünmeniz önemlidir. Örneğin, kaç odayı soğutmak istiyorsunuz? İki yatak odalı bir apartman dairesinde ya da çok katlı bir evde mi yaşıyorsunuz? Bunlar, doğru klimayı almanıza yardımcı olacak faktörlerdir.

Bazı Uzun Vadeli Çözümler Edinin

Eğer bir apartman dairesinde değilseniz evinizin yakıcı güneşten gölgelenmesine yardımcı olmak için evin yakınına ağaç dikmek gibi uzun vadeli çözümleri düşünebilirsiniz. Evinizi daha serin tutmak için çok yararlı bir çözüm.

Mevsim Klima Servisi, iş yeri ve evlerde ki çok çeşitli klima hizmetleri sunan klima Mersin Klima Uzmanınızdır. Klima tesisatı, servis, bakım, onarım ve değiştirme konusundaki uzmanlığımıza güvenebilirsiniz.

Klima ihtiyaçlarınız için bize ulaşın.

16 Nisan 2019
596 kez görüntülendi